niedziela, 3 marca 2013

Ryk lwa wymaga wielkiego ego



Lwy nie są lubiane. Społeczeństwo sprawia im wszelkiego rodzaju problemy, trudności. Wielbłądy obawiają się takich ludzi. Tacy ludzie przeszkadzają ich wygodzie, nie dają im spać, niepokoją.
    Lwy sprawiają, że w wielbłądach pojawia się pragnienie, by także stać się lwami – i na tym polega problem!

    Dlaczego Jezus został ukrzyżowany? Wystarczyła jego obecność….wiele wielbłądów zaczęło marzyć, by stać się lwami. Nie pozwalało im to spać, przeszkadzało w zwyczajnym, szarym życiu.
    Dlaczego Buddę obrzucano kamieniami? Dlaczego Mahavirze zabroniono wstępu do miast? Dlaczego Mansoorowi ścięto głowę? Tacy ludzie przeszkadzają wielbłądom w śnie, cały czas słychać ich ryk. Budda nazywał swoje kazania „rykiem lwa”.
    Pierwsze stadium, stadium wielbłąda, jest ci dane przez społeczeństwo. Drugie stadium trzeba osiągnąć samodzielnie. Wtedy stajesz się jednostką, stajesz się jedyny w swoim rodzaju. Przestajesz być konformistą, nie będziesz już częścią tradycji. Zrywasz łańcuchy. Przestałeś być larwą, teraz jesteś gąsienicą, poruszyłeś się.
     Stadium lwa to niezależność, mówienie „nie”. Nieposłuszeństwo, bunt przeciw innym, przeciw autorytetom, dogmatom, świętym księgom, kościołowi, władzy i państwu.
       Lew jest przeciwny wszystkiemu!
Chce wszystko zniszczyć i stworzyć świat na nowo, świat bliższy pragnieniom jego serca. Umysł lwa pełen jest utopii i wielkich marzeń. Dla wielbłądów lew wygląda na szaleńca, one żyją w przeszłości, a lew zaczyna żyć przyszłością. Pojawia się wielka przepaść. Lew zwiastuje przyszłość, a przyszłość może przyjść tylko wtedy, gdy przeszłość zostanie zniszczona.
     Nowe może pojawić się tylko wtedy, gdy stare przestanie istnieć i powstanie przestrzeń dla nowego.
                          Stare musi umrzeć, by mogło narodzić się nowe.
 Dlatego lew i wielbłąd stale ze sobą walczą. Wielbłądy stanowią większość, lew zdarza się raz na jakiś czas, jest wyjątkiem – ale wyjątek tylko potwierdza regułę.
    
Gdy Adam ugryzł jabłko z drzewa poznania dobra i zła, narodził się pomysł, „ja” przybrało formę.
        - Wielbłąd jest nie-egoistyczny.
        - Lew jest bardzo egoistyczny.
        - Wielbłąd nie wie nic o ego, lew zna tylko ego.
Lwami są rewolucjoniści, buntownicy, poeci, malarze, muzycy – oni wszyscy są bardzo egoistyczni. Należą do bohemy. Żyją po swojemu, robią, co chcą.
       Ani trochę nie obchodzą ich inni. Ludzie ci przestali być częścią jakiejkolwiek struktury, wyzwolili się od struktur. Ryk lwa, ruch, musi być egoistyczny, wymaga wielkiego ego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz