poniedziałek, 22 października 2012

Psychologia inwestowania w siebieKilkadziesiąt lat temu, Osho zauważył to niebezpieczeństwo......

Zanim skończy się to stulecie, zobaczymy, że cały los ludzkości został zdeterminowany na wiele sposobów. Największą z możliwych tragedii nie jest wojna jądrowa. Ona może tylko niszczyć. Prawdziwa tragedia wyniknie z nauk psychologicznych. Dowiedzą się one jak można uzyskać całkowitą kontrolę nad człowiekiem. Ponieważ nie jesteśmy świadomi, można nas zmusić do działania we wcześniej zaplanowany sposób.

Tacy, jacy jesteśmy, wszystko, co nas dotyczy, jest zdeterminowane. Ktoś jest hindusem, ktoś inny jest mahometaninem. Jest do zdeterminowanie przeznaczenia, nie wolność. Rodzice zadecydowali, społeczeństwo decyduje. Ktoś jest lekarzem, a ktoś inny jest inżynierem. Teraz jego zachowanie zostało określone.

Już jesteśmy nieustannie kontrolowani, a nasze metody nadal są bardzo prymitywne. Nowsze techniki będą mogły zdeterminować nasze zachowanie w takim stopniu, że nikt nie będzie mógł powiedzieć, że istnieje jakaś dusza. Jeśli każda twoja reakcja jest z góry zaplanowana, jakie jest znaczenie duszy?

Twoje reakcje może determinować chemia ciała. Jeśli podany ci będzie alkohol, zachowujesz się inaczej. Chemia twojego ciała jest inna, zachowujesz się więc inaczej. Kiedyś najgłębszą techniką tantryczną było branie środków odurzających i pozostawanie w świadomości. Jeśli ktoś pozostawał świadomy w sytuacji, gdy wszystko wskazywało, że powinien być nieświadomy, tylko wtedy tantra stwierdzała, że ten człowiek jest oświecony, nigdy inaczej.

Jeśli chemia ciała może zmienić twoją świadomość, jakie jest znaczenie świadomości? Jeśli jeden zastrzyk może uczynić cię nieświadomym, jakie to ma znaczenie? Środek chemiczny w zastrzyku jest silniejszy od twojej uśpionej świadomości.  
Tantra mówi jednak, że możliwe jest wykroczenie ponad każdy środek odurzający i pozostanie w świadomości. Bodziec zostanie podany, ale reakcji nie będzie.


Moksha, wolność, oznacza jedynie świadomość, która jest tak wolna, że nic teraz nie może jej zdeterminować.

 ..........Uważność musi być z chwili na chwilę, nie tylko w działaniach, ale i w pytaniach, w każdym geście. Jeśli podnoszę palec, może to być tylko nawyk. Wtedy nie jestem panem swojego ciała. Ale jeśli jest to spontaniczne wyrażenie czegoś, co jest obecne w mojej świadomości dokładnie w tej chwili, jest to coś zupełnie innego.

Każdy gest kaznodziei chrześcijańskiego jest z góry zaplanowany. Nauczono go tego. Kiedyś byłem w pewnej szkole teologii chrześcijańskiej. Po pięciu latach spędzonych w tej szkole człowiek staje się doktorem nauk duchownych. Absurdalne! Doktor nauk duchownych to czysta głupota! We wszystkim ich wyszkolono: jak mają stać na ambonie, jak zaczynać mszę, jak śpiewać psalmy, jak patrzeć na ludzi, gdzie się zatrzymać, a gdzie zostawić chwilę przerwy. Wszystko! Takie głupawe przygotowania nie mogą mieć miejsca. Jest to wielkim nieszczęściem.

Dlatego bądź w tej chwili. O niczym wcześniej nie decyduj.

1 komentarz: