środa, 18 lipca 2012

ZA CZYM TAK GONISZ?


Nie musisz nic robić......tylko skup się na przerwach, które są między słowami......Im jesteś uważniejszy, tym wolniejszy jest twój umysł. Zawsze jest to powiązane. Im mniej świadomości, tym szybszy umysł: im jesteś bardziej świadomy, tym proces umysłu jest wolniejszy. Kiedy jesteś bardziej świadomy umysłu, umysł zwalnia i przestrzenie między myślami poszerzają się. Wtedy możesz je zobaczyć.

Przypomina to film. Gdy projektor biegnie w zwolnionym tempie, widzisz przerwy. Gdy podnoszę rękę, jest to zdjęcie złożone z tysiąca części. Każda część to pojedyncze ujęcie. Gdy te tysiące pojedynczych ujęć przechodzą ci przed oczami tak szybko, że nie widzisz przerw, widzisz wznoszącą się rękę jako pewien proces. Ale w zwolnionym tempie te przerwy można zobaczyć.

Umysł jest jak film. Są w nim przerwy. Im jesteś uważniejszy wobec swego umysłu, tym lepiej będziesz je widział. Przypomina to rysunek gestaltowski, rysunek zawierający równocześnie dwa oddzielne obrazy. Można widzieć jeden albo można widzieć drugi, a obu naraz nie można widzieć. Może to być rysunek staruszki, i zarazem może to być rysunek młodej dziewczyny. Skupiony na jednym, drugiego nie będziesz widział; a gdy jesteś skupiony na drugim, zginie pierwszy. Nawet wtedy, gdy dobrze wiesz, że widziałeś oba rysunki, nie możesz zobaczyć ich równocześnie.

Tak samo jest z umysłem. Gdy widzisz słowa, nie możesz zobaczyć przerw, a gdy widzisz przerwy, nie możesz zobaczyć słów. Po każdym słowie jest przerwa i po każdej przerwie jest słowo, ale nie możesz widzieć na raz jednego i drugiego. Jeżeli jesteś skupiony na przerwach, słowa będą zatracone i zostaniesz wrzucony w medytację.

Świadomość skupiona tylko na słowach, jest nie-medytacyjna, a świadomość skupiona tylko na przerwach, jest medytacyjna. Gdy stajesz się świadomy przerw, słowa zawsze są zatracone. Obserwując uważnie, nie znajdziesz słów, znajdziesz tylko przerwę.

Można odczuć różnicę między dwoma słowami, ale nie można odczuć różnicy między dwoma przerwami. Słowa są zawsze mnogie, a przerwa jest zawsze pojedyncza: jedna przerwa. Zlewają się ze sobą i stają się jednym. Medytacja to skupienie się na przerwie. Wtedy zmienia się cały gestalt.

Inna rzecz, którą trzeba zrozumieć. Gdy patrzysz na pierwszy rysunek z gestaltu i twoja koncentracja jest skupiona, nie zdołasz zobaczyć drugiego obrazu. A jeśli będziesz dłużej koncentrował się, jeśli staniesz się totalnie uważny, przyjdzie chwila, gdy skupienie zmieni się i nagle pierwszy zniknie i będzie ten drugi obraz.

Dlaczego tak jest? Dzieje się tak, gdyż umysł nie może przez dłuższy czas być ciągle w skupieniu. Musi się zmieniać albo zaśnie. Są to jedyne dwie możliwości. Jeśli będziesz koncentrował się na jednym, umysł zaśnie. Nie może pozostawać w bezruchu, jest żywym procesem. Jeśli pozwolisz mu na znudzenie, zaśnie, aby uciec od zastoju twojego skupienia. Wtedy może żyć dalej, w snach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz