poniedziałek, 8 lutego 2016

Shopping


Bruno Ballardini.

Jest jeszcze jeden podstawowy aspekt obrzędowości wytworzonej przez Korporację: - aspekt ofiary.
Według wielu chrześcijan coniedzielne uczestnictwo w mszy to „ofiara”. Jest to z pewnością najszczersze wyznanie ich wiary.
Dla Pawła bowiem chrześcijanie reprezentują zarazem świątynię Pańską, ofiarników i ofiarę.
A zatem proszę was , bracia, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną”.

Otóż jeśli kościoły są punktami sprzedaży naszej Korporacji, to chrześcijanie, którzy się do nich udają, w jakimś sensie idą na zakupy (shopping).

Jest istotne podobieństwo między kupowaniem, a składaniem ofiary. Celem składania ofiary jest ukonstytuowanie bóstwa jako podmiotu, który żąda.

Dym unoszący się ku niebu ma potwierdzać, że w rzeczywistości istnieje bóstwo, które pragnie być karmione w ten sposób. Shopping jest ukonstytuowaniem drugiej strony, jako tej, która czegoś oczekuje.
Shopping zakłada nie tyle nabywanie rzeczy, których ludzie pragną, ile próbę nawiązania relacji z podmiotami żądającymi owych rzeczy.

Ofiara opierała się na rytuałach tworzonych po to, by przekształcić konsumpcję w dewocję. Jej celem było kreowanie podmiotów pragnących czegoś, wyczekujących na coś.

Poznańskie Targi zamieniły się w kościół

Dziennikarz Onetu
Obserwuj106 Janusz Ludwiczak


Na Międzynarodowe Targi Poznańskie zjechali kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele rad parafialnych, katecheci i osoby życia konsekrowanego, by wziąć udział w szóstej edycji Targów Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów "Sakralia".

Tym, co powtarza się regularnie w ceremonii eucharystycznej jest autentyczna zbiorowa ofiara.
Nie tylko Chrystus jest ofiarowany wiernym w Jego świętej postaci, ale i On sam oczekuje od wiernych, by się dlań poświęcili. Ofiara ta, zgodnie z apokaliptyczną wizją (Ap 7,14)
pozwala chrześcijaninowi na opłukanie szaty w krwi Bożego Baranka.      Szata wyjdzie z niej wybielona, jaśniejąca światłem Bożym. Chrystus złożył się w ofierze jako „jeden za wszystkich” dla zgładzenia grzechów wielu (Hbr 9,28).
Działa więc jak wielki detergent, ostateczny uniwersalny odplamiacz.
I do tego – co ważniejsze – gratisowy.

1 komentarz:

  1. Wolnomyśliciel jest człowiekiem myślącym "wolno" - to ja 11.11

    OdpowiedzUsuń