poniedziałek, 30 października 2017

Zorze polarne 8

Cykle słoneczne

W środowiskach inżynierów z dziedziny energetyki i naukowców od astronautyki, zaciemnienie Quebecu z marca 1989 roku osiągnęło status legendy.
Na szczęście burze słoneczne są rzadkie i zdarzają się raz na 10 – 11 lat.

Od zakończenia II wojny światowej przetrwaliśmy już pół tuzina cykli słonecznych. Jednak świat przechodzi przemiany, coraz bardziej wchodzimy w elektronikę. Czyli coraz bardziej uzależniamy się od satelitów i nowoczesnych środków komunikacji elektronicznej.
Najdobitniej widzimy to właśnie na przykładzie satelitów komunikacyjnych.
      W 1981 roku, w okresie szczytowej aktywności Słońca podczas 21 pierwszego cyklu, na orbitach krążyło 15 satelitów telekomunikacyjnych. 
Telefony komórkowe należały do rzadkości, w całych Stanach było mniej niż milion komputerów osobistych, a liczba hostów internetowych sięgała 300 jednostek.
       
 Kiedy nadszedł 22 cykl w 1989 roku, wokół Ziemi krążyły już 102 satelity telekom, w samych Stanach były 3 miliony użytkowników telefonów komórkowych, a liczba hostów sięgnęła trzystu tysięcy.
Pomiędzy tym szczytem, a następnym, dwudziestym trzecim, w latach 2000 – 2001, świat zmienił się jeszcze bardziej.
     Wokół Ziemi krążyło wtedy 349 satelitów telekom, setki milionów osób korzystało z telefonów, w powszechnym użytkowaniu były odbiorniki GPS wykorzystywane jako narzędzie pracy, ale także dla rozrywki. Strukturę sieci internet tworzyło ponad 10 milionów hostów itd.
     Jednym słowem przez sieci elektromagnetyczne przepływało więcej prądu, niż kiedykolwiek.
        
Kiedy w 1998 roku na krótko utracono kontrolę nad satelitą Galaxy 4, w Stanach przestało działać 90 milionów pagerów, zamilkły stacje radiowe i telewizyjne, nie ukazały się gazety.
A przecież do tych wszystkich kłopotów przyczynił się tylko jeden jedyny satelita....
   
Jak widzimy, systemy energetyczne są coraz bardziej narażone na zakłócenia z powodu ataku Słońca i z tym nowoczesne społeczeństwa powinny sobie poradzić, ponieważ w przeciwnym razie mogą stać się w jednej chwili ślepe i głuche.
      Na razie rzeczy są pod kontrolą, lecz przecież oprócz cyklu słonecznego 10 -11 lat, są także cykle większe, stu, a nawet tysiąc letnie, może więc zdarzyć się taka burza magnetyczna, o jakiej fizjologom się nie śniło...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz