poniedziałek, 9 marca 2020

Spadki na giełdach


Sytuacja jest wyjątkowa, odpowiadam więc na prośby czytelników.
Dwa obrazki S&P historyczny. 
Jak widać na pierwszym wybicie na tym indeksie do szczytu 1929 roku – (Wielki Kryzys) -  nastąpiło w 1921 roku. 8 lat wzrostu – cztery lata spadku. Spadki cofnęły indeks do poziomu z 1896 roku.


Na drugim obrazku opisałem fale. Jak widać do dołka fali A mamy piątkę, natomiast od szczytu B liczenie fal można sobie darować.


Czemu zamieszczam wykresy z 1929 roku?
Biorąc pod uwagę Cykl Kondratiewa wskazujący rok 2020 i szykujące się załamanie gospodarcze spowodowane nie tylko wirusem, bardzo prawdopodobne, że obecny rok nazwiemy początkiem Drugiego Wielkiego Kryzysu, a wykres bieżący S&P może w strukturze wyglądać podobnie ja ten z roku 1929.

O ewentualnym wybiciu z A do B.
To może być wiadomość o znalezieniu szczepionki na wirusa, która w szczycie B okaże się plotką, ponieważ potrzeba co najmniej półtora roku, aby szczepionkę stworzyć. Lub nastąpi nawrót wirusa.

Oczywiście mogę się mylić, jednak post o Cyklu Kondratiewa (Rok 2020) zamieściłem w październiku.
Przypominam, że w Ameryce grają algorytmy, które zostaną przestawione na grę na spadki po przekroczeniu granicy 20 % od szczytu, czyli około 2720 pkt na S&P. Dziś pokazał się ten poziom, jest godzina 20.30 i on się broni.

A co w Polsce? Data dla Wigu 20, podana na 3 marca wypadła 28 lutego. 
To była data istotna, która w zwykłym czasie powinna dać znaczące odbicie. Jednak puściła, bo czas jest niezwykły. Kiedy wypada następna data? Napiszę o niej w kwietniu. Polski indeks spada od dwóch lat. Państwem rządzi ekipa demagogów i krętaczy.
I na koniec wpis ze stooq:


Annualizowany PKB w Japonii -7,1%...
Tomasz Gessner - EFIX Dom Maklerski
9 marca 2020 7:43



Abstrahując na chwilę od zamieszania wokół rynku ropy, warto też zwrócić uwagę na regularne dane makro. I tak w nocy dostaliśmy odczyty dynamiki PKB w Japonii. Po raz kolejny uwagę zwraca odczyt annualizowany (a więc roczny hipotetyczny odczyt, zakładający utrzymanie się dynamiki ostatniej zmiany k/k). Już ostatni spadek o 6,6% zrobił niemałe wrażenie. Tym razem dostajemy -7,1%!

1 komentarz:

  1. Hmm, a to nie jest przypadkiem Zbyszku tak, że data wypadła idealnie, a 3.03 to szczyt?

    Pozdrawiam i dzięki za wpis!

    OdpowiedzUsuń