czwartek, 23 stycznia 2020

Król prawdziwek


Czyli borowik. Gatunków borowika jest podobno kilkadziesiąt rodzajów. Borowik - Boletus edulus rośnie na wielu kontynentach: - w obu Amerykach, Chinach, całej Europie, Afryce.


Ja rozróżniam trzy gatunki: - zwykły – to ten z grubym, pękatym korzeniem, pod kapeluszem biały u młodego, potem żółty.

            



                              
    
- ceglastopory – występuje na Podkarpaciu i w Bieszczadach, pod kapeluszem ceglasty (jeśli cytrynowy – nie zbierać bo goryczak)

             
- i w końcu nowość – ekspansywny borowik amerykański, czyli wysmukły



Wysoka noga, nawet 30 cm, duży kapelusz. Bardzo aromatyczny i smaczny. Zbieranie takich grzybów jest ogromną frajdą: - idziesz i rozglądasz się, gdzie leży w trawach lub jagodzinach kolejna beżowo-brązowa futbolowa piłka. Kapelusz borowika ma zwykle 15 cm średnicy, lecz trafiają się także większe i przy tym jeszcze całkiem zdrowe.



Czemu nowość i ekspansywny? Bo pojawił się całkiem niedawno, pierwszy okaz zebrano na Litwie w 2007 roku, po 2010 roku pokazał się w Polsce, a w ubiegłym sezonie w mazowieckich lasach osiągnął w populacji znaczącą przewagę nad borowikiem rodzimym. Wysmukły – 70%, nasz – 30%.

Wykorzystanie borowików do celów kulinarnych i leczniczych, ma się coraz lepiej. Jeśli chodzi o ilości, które docierają do punktów skupu, rynek suszonych grzybów liczy już tysiące ton.

Dane z roku 2011: - ogólna produkcja grzybów suszonych Chiny – sto pięćdziesiąt tysięcy ton (głównie prowincja Yunnan), w tym borowiki 110 tysięcy. Eksport z Chin do Europy to około 5 tysięcy ton rocznie.
Europa (Włochy, Francja, Hiszpania) – 22 tysiące ton. Inne kraje europejskie – 15 tysięcy ton. Ameryka północna – 10 tysięcy ton.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz